Ο αξέχαστος τελικός του 2009

Επτά φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι οι δύο φιναλίστ σε τελικό κυπέλλου με την ΑΕΚ να έχει μικρό προβάδισμα έναντι του Ολυμπιακού με 4 κατακτήσεις αντί τρεις.

Ωστόσο ο τελικός που έχει μείνει στην ιστορία όχι μόνο για τα πολλά γκολ που είχε 4-4 στα 120 λεπτά και 14-15 νίκη του Ολυμπιακού στα πέναλτι αλλά και για την εξέλιξη του ήταν αυτός που έγινε το 2009.

Εκεί η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 στο σκορ με δύο γρήγορα τέρματα του Μπλάνκο (4’, 8’), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος με τα τέρματα των Νταρμπισάιρ (47’) και Ντούντου (70’), η Ένωση πήρε εκ νέου το προβάδισμα (3-2) με τον Σκόκο και ο Νταρμπισάιρ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 3-3 στέλνοντας το ματς στη παράταση. Στον έξτρα χρόνο ο Γκαλέτι στο 102΄ έβαλε μπροστά τους «ερυθρόλευκους» (3-4) και ο Σκόκο ισοφάρισε στο 106’ σε 4-4. Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου μετά από 34 συνολικά εκτελέσεις (!) ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και τον τίτλο με 15-14.

Αναλυτικά οι προηγούμενοι τελικοί ΑΕΚ-ολυμπιακού:

1953: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-2 (20′ Κοπανίδης , 37′ Κανσός, 79′ Δαρίβας / 83′ Σεραφίδης, 88′ Κανάκης)

1956: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-1 (21′ Χανιώτης, Κανάκης /26′ Δαρίβας)

1966:  ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-0 χωρίς αγώνα

2002: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-1 (Σ. Κωνσταντινίδης, Ίβιτς / Τζιοβάνι)

2006: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0 (61′ Κωνσταντίνου, 70′ Τζόρτζεβιτς, 88′ Καστίγιο)

2009: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-4 (15-14 πεν.)

2016: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-1 (38′ Μάνταλος, 51′ Τζιμπούρ / 84′ Τσόρι Ντομίνγκες)

ΠΗΓΗ: sports.ert.gr