Προμηθέας:Νίκη επί της Ούνιξ–3η θέση στο «Γκομέλσκι Καπ»

Array

Ο Προμηθέας  κατέκτησε την 3η θέση στο διεθνές τουρνουά «Γκομέλσκι Καπ» καθώς επικράτησε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 87-83 στην παράταση της Ούνιξ Καζάν  στον μικρό τελικό . Η ομάδα της Πάτρας με την εμφάνισή της απέδειξε ,ότι  και την φετινή σεζόν είναι ικανή για μεγάλα πράγματα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, ολοκλήρωσε, έτσι, τα φιλικά κατά την περίοδο της φετινής της προετοιμασίας κι ετοιμάζεται να ριχτεί στην μάχη της Basket League, καθώς θα φιλοξενηθεί στην Λάρισα το Σάββατο 28/9 (17:45), ενώ ακολουθεί η ευρωπαϊκή πρεμιέρα στο Ισραήλ την Τετάρτη 2/10 κόντρα στην Maccabi Rishon.

Η Ούνιξ  προηγήθηκε 26-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο  Προμηθέας βελτίωσε την άμυνά του και το ημίχρονο έκλεισε με 40-33 υπέρ της Ρωσικής ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας  έπιασε εξαιρετική απόδοση. Με  τους  Λάνγκστον, Χολ, Οκτάβιους,  Ελις στην επίθεση ο Προμηθέας προηγήθηκε 55-54 στο τέλος της 3ης περιόδου και ο αγώνας απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο Προμηθέας όχι μόνο άντεξε στην πίεση της Ούνιξ, αλλά κράτησε και το προβάδισμα. Ξέφυγε μάλιστα με 66-62 και 73-69 (38.30”), αλλά δύο λάθη στην επίθεση του, έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να μειώσει και να έχει μία ακόμα κατοχή, με 32” πριν το φινάλε. Ο Τάιους ισοφάρισε από ασίστ του Μάντζαρη αλλά ο Προμηθέας πέρασε μπροστά ξανά με βολές (75-73) του Χολ. Η Ούνιξ  τελικά  ισοφάρισε  με βολές του Πάλσον και το ματς πήγε στην παράταση, αφού το σουτ του Κασελάκη δεν βρήκε στόχο.

Ο Προμηθέας στην παράταση  με 2/2 τρίποντα του Κρις Μπαμπ και επτά δικούς του πόντους στο σύνολο, ξέφυγε με 84-77 .Η Ούνιξ   μείωσε με τον Βαγγέλη Μάντζαρη ο αλλά οι παίκτες του Προμηθέα  με   3/4 βολές στο τέλος  έφτασαν στη νίκη με 87-83.

Προμηθέας:Νίκη επί της Ούνιξ–3η θέση στο «Γκομέλσκι  Καπ»Μεγάλος  πρωταγωνιστής  των  Πατρινών ο  Δημήτρης  Αγραβάνης  που πέτυχε  18 πόντους  ενώ  πολύτιμη  ήταν και η συνεισφορά του Έλις που έκανε νταμπλ-νταμπλ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75, (πρτ.) 83-87

Ούνιξ Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9, ΜακΚόλουμ 15, Τάιους 12 (9 ριμπάουντ), Λιχοντέι 5, Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12, Μάντζαρης 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3, Κολέσνικοφ 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (10 ασίστ), Μπαμπ 10, Λίποβι 5, Αγραβάνης 18, Λόουερι 5, Κασελάκης 5, Κατσίβελης 6, Μπόγρης 8, Έλις 16 (10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3.